İçeriğe geç

Pardus 2007 izlenimlerim…

“Hayatta kalanlar, türlerin kuvvetlisi olmadığı gibi, en akıllısı da değildir. Değişime en iyi ayak uydurabilenlerdir.”
Darwin

Pardus 2007, Ulusal İşletim Sistemi sloganı ile başlayan 15 programcının ve Tübitak’ın önderliğinde yürütülen Uludağ projesinin taze meyvesi.1 yıl önce 1.0 sürümünün ardından 2007 sürümü eski sürümünün hataları ve yeni eklentileri ile kendisini kanıtlama yolunda büyük bir yolu geçti.18 Aralıkta Pardus 2007 çıktığında Türkiye’de internet hızı düştü.Herkes Pardus 2007 yi indiriyordu.Ocak ayında Chip ve PcMagazi dergileri kurulum CD sini verdi.Böylece Pardus yurtun dört bir yanına meraklı bilgisayarcıların beğenisine sunuldu.

Bende PcMagazini dergisini verdiği CD den yükledim.3 haftalık kullanıcı olmama rağmen hafta sonları kurcalıya kurcalıyo forumlar da geze geze bayağı birşey öğrendim.İlk Linux denemem Ubuntu’tan sonra daha heyecanlı geldi.Ubuntu’da yasal olarak olan kısıtlamalar beni üzmüştü.Ama Pardus 2007 soluksuz kullanılabilicek bir işletim sistemiydi.Zaten çoğu program Pardus 2007 içinde kurulu geliyordu.PİSİ sayesinde sürüyle programa kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.Bir kaç tıklama ile bilgisayarınıza kendisi inip kuruluyor.

KDE masaüstü hoş görünümü ile kullanıcı dostu.İçindeki programlara diyecek birşey yok.PİSİ sayesinde ek paketler oyunlar ve programları bulabilirsiniz.

Programlama ile ilgileniyorsanız Pardus 2007 gibi ücretsiz olan programlama editör ve derleyicileri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.Forumlarda Pardus kullanıcıları ile sorunlarınızı paylaşarak sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Aynı anda Windows Xp ve Pardusu kullanmak mevcut.Harddiskinizin bir bölümüne önce Xp yi kurap bir diğerine Pardusu kurabilirsiniz.Böylece Pardusa alışana kadar eski sistemizinden yardım alabilirsiniz.Pardusu öğrendikçe Xp yi açmak istemeyeceksiniz.Msn ve diğer aklınıza gelen tüm programlar fazlası ile mevcut.
Bilgisayar deyince aklımıza gelen ifadelerden biride “oyun” dur.Oyun ağı sürekli gelişmekte olan Pardus Pisi sayesinde 80 nin üstünde oyun mevcut.RAM ve ekran kartınızda iyi ise Pardusta internet üzrinde oynayabileceğiniz oyunun sayıs hayli fazla.
İşin özü Pardus 2007 bu özellikleriyle yeni Linux kullanıcıları için denenmesi gereken bir sistem.Özellikle ülke çapında yaygınlaşmalı.Özgür Yazılım bayrağını Türkiye’de sırtlaya bilecek desteğide görmekte.O zaman yapmanız gereken Pardus 2007 yi bilgisayarınıza kurmak. Kolay gelsin…

Yazının başında yazdığım özdeyişi çözmek size kaldı.Hayata kalmak istermisiniz? :D

www.pardus.org.tr

www.pardus-linux.org/forums/

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir