İçeriğe geç

VirtualBox ile MenuetOS…

MenuetOS çok küçük bir işletim sistemi.Diskette taşıya bildiğiniz ve bazı durumlarda size çok lazım olabilir.Sadece meraktan kullanmak isteye bilirsiniz.Ektsra indirdiğiniz programlamla Menuetinizi donatabilirsiniz. İnternete girebilir hatta oyun bile oynuyabilirsiniz. İnternet sitesinden indirdiğimiz M32-084.IMG dosyasını diskete kopyalayıp bilgisayarı dikketten başlatmamız yeterli.Ama elimde disket yok denemek istiyorum diyorsanız sanal pc programları mevcut.Bu programlar sayesinde kullandığınız işletim sistemin içine de işletim sistemi kurarak o program sayesinde çalıştırabilirsiniz. Kurmaktan korkarak kurduğumuz işletim sistemi ön hazırlık yapabiliriz. Bunun için bilgisayarınız CPU ve RAM’i iyi olması gerekir.Sanal pc programları olarak VmareMicrosoft Virtual PC , Parallels ve VirtualBox programları var. Ben VirtualBox programı ile kurdum ve onla anlatacağım.

VirtualBox programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Ben şuan XP kullandığımdan Windows sürümü kurdum. MenuetOS sitesinden de disket imajı olan dosyayı indirip onu açıyoruz.Şimdi programı çalıştırıp >New diyoruz.Oradan Name Menuet yazıyoruz. Os type Other/Unknown yapıp.>Next.Burada Virtual Pc mizin kullanacağı RAM’ı belirliyoruz.Kuracağımız işletim sistemin sistem gereksinimlerine göre göre ayarlıyoruz. Kendi makinamıza da kalacak şekilde ayarlıyoruz.>Next.Sıra geldi kuracağımız işletim sistemine ayıracağımız harddiske.>New diyerek, olucak sanal harddisk dosyasının ismini, nerede olacağı ve boyutunu ayarlıyoruz. MenuetOS diskete sığabildiğine göre çok yer açmaya gerek yok 4-10 MB yeter.>Next.>Finish. Açılan pencereden >Settings den diğer ayarlarıda yapabiliriz.Settings de Floppyden Mount Floppy Drive işeretliyoruz.Altındaki Image File seçtikten sonra adres belirlemek için hemen altındaki sarı klasöre tıklıyoruz.Virtual Disk Manager’den >Add tıklıyoruz açılan pencereden internetten indirdip çözdüğümüz M32-084.IMG imajını buluyoruz.>Select dedikten sonra >OK diyoruz. CD-ROM,internet,USB gibi ayarları yapabilirsiniz. >Start dedikten sonra yeni bir pencerede (yeni bilgisayarın)Menuet kurulum ekranı açılır. Ekranın çözünürlüğünü, farenin hangisine bağlandığı gibi ufak ayarlandıktan sonra işletim sistemi açılıyor.Gerisi size kalmış. Kurcalayarak keşfe çıkabilirsiniz.Yakında diğer işletim istemlerini denemeye devam edeceğiz.

Not: Bu yazdıklarım eski blog sitem olan hasan.resetyazilim.com da yayınlanan yazılarımdır. Yazdığım tarihler üstte belirtilmiştir.O günün şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Dershaneye gidip aynı hafta sonraları 3-4 saatlik bilgisayar ve internete ayırdığım zamanlarda yazılmıştır. Sadece bilgisayarla ilgili olanları ekledim buraya…

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir