İçeriğe geç

Netbook, Slax, Windows 7…

Günümüz teknolojisinde mobilite yani taşınabilirliğin önemi gün geçtikçe artmakta. Dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlar çok satılması hele ki son moda olan Netbook ile egemenliği ele geçirmiştir. Dizüstü (notebook) bilgisayar hemen hemen masaüstü performanslarını yakadılar. Ama Netbooklar gerek fiyat gerek pil ömrü göze alındığında daha yavaş kalması normaldir. Asus EEE Pc olarak başlayan çılgınlık her firmanın kendine has netbook piyasa sürmesiyle devam etmekte. Yakın bir arkadaşım E.Demirtaş LG x110 netbook a sahip. Geçen günlerde bilgisayarının açılmadığı şikayeti üzerine bana geldi. Evet sistem açılmıyordu, siyah ekran öylece duruyordu. İşletim sistemi olarak Windows Xp yüklüydü. İçinde kişisel bilgileri olduğu için öncelikle bilgileri kurtarmamız gerekiyordu. Yıllar önce merak sardığım Linux un deneyimime dayanarak ondan yardım aldık. 1-2 yıl önce Mp3 player ıma kurduğum bir Linux dağıtımı olan SLAX ile netbook u USBden başlatarak açtık. Netbook un CD sürücü olmadığı için ya önceden kurulmuş kalıp kullanılacak ya da USB yardımıyla ya bellek,harici hdd yada harici CD-Rom ile formatlamak gerekir. Öncelikle Slax ‘ı nasıl flash diskimize kuruyoruz anlatayım.Gerçi sitesi var ama olsun. http://www.slax.org/ adresinden slax indirip seçip USB için olan paketi indiriyoruz. Sıkıştırılmış dosyadan çıkarıp boot ve slax dosylarını flash diskimize kopyalıyoruz. Boot içindeki windowsda olduğumuzu var sayıyorum bootinst.bat çalıştırıp flash diskimize MBR oluşuyor. Bilgisayarı Boot ayarlarından USB ile başlatmamız sonucu bilgisayarım USB diskimizde Slax ile açılacaktır.Tabi ki anakart ve biosumuz  bunu desteklemeli. Açtığımız bilgisayar sayesinde dosyalarımıza ulaştık ve 140 GB yaklaşık bilgiyi harici hdd kopyaladık. Bizi şaşırdan olayların birisi dosyaların çok hızlı kopyalanmasıydı. Ertesi gün netbook bilgisayar işyerine götürdüm ve harici CD-Rom ile başlattıktan sonra Windows 7 işletim sistemi kurdum. Gayet güzel ve hızlı çalışıyordu. İnternetten araştırdığıma göre iyiydi zaten. Bu blog yazımı yazmadan önce bi araştırma yaparken netbook bilgisayarlar için en iyisi Linux olduğu ortaya çıktı. Burdan bakabilirsiniz. Ama yazı yazıldığı sıralar Windows 7 yokmuş. Zaten arkadaşımda programları gereği Windows tercih edeceği belirliydi. Benim için farklı bi deneyim oldu.

Tarih:İşletim Sistemleri

5 Yorum

  1. Efe Efe

    güzelmiş, keşke ben de format atmadan önce böyle bir şey yapsaydım, neyse sağlık olsun 🙂

  2. Güzelmiş. Ben niye böyle bişeyi daha önce görmedim acaba :D.

  3. Tugce Tugce

    Merhabalar Şans eseri nette araştırırken Blogunuza rast geldim.
    Aynı şekilde bende Lg x110 Kullanıyorum ve geçen gün maalesefki üzerine kahve döktüm Pc de bir sorun gayet normal açılıyor çalışıyor fakat klavyesi hasar gördü çalışmıyor yada misal a harfiine basınca as çıkıyor sizce ne yapmam gerekli tuş takımlarını çıkarmaya cesaret edemiyorum bir bilgisayar servisine götürüp dünyanın parasınıda vermek cazip gelmiyor açıkçası bilgilendirirseniz sevirim şimdiden teşekkürler..

  4. eğer garanti varsa servisine götürün. büyük ihtimal tuş takımında bir sorun vardır. sadece tuşları çıkarmakla çözülmiye bilir tamamen açmak gerekebilir. ama servise kahve döktüğünüzü söylemeyin. anlarsa yapcak bişey yok ama 😀 bakarsınız değiştirirler. benim touchpad öyle olmuştu 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir