İçeriğe geç

Leap Motion ve Eğitim Uygulamaları


Leap Motion bilgisayarı el hareketlerimiz ile kontrol etmeye yarayan bir giriş birimi. Leap Motion firmasının geliştirdiği yaklaşık 2 yıldır yakından takip ettiğim cihaz artık satış ve kullanılmaya başladı.  Şuan 99$  olarak satılan ürün Windows  ve Mac kullanılabiliyor. Şimdi yazıyı okuyorsanız
eminim

yakından bakıcak ve bakmalısınız.   Daha önce Kinect ve Eğitim Uygulamaları yazısı yazmıştım. Kinect te bütün vücut hareketleri ile kontrol ederken Leap Motion ile klavyenin önüne konan cihaz ile ellerimizi hareket ettirerek kullanabiliyoruz. Geliştiriciler için SDK ve örnek kod ve uygulamalarda mevcut. Şimdiden güzel uygulamalar yapılmış store ve mağazalarda yerini almaya başlamış bile. Alanım olduğu için ben eğitsel alanda değerlendirip diğer alanlarla ilgili fikirler yürütücez.

Leap Motion ve Eğitim dediğimiz zaman Leap Motion kullanarak eğitsel etkinlikler , eğitsel uygulamalar, oyunlar gibi çözümleri düşünebiliriz. Leap Motion çocuğun  psikomotor becelerini geliştirmede, el-kol-göz kordinasyonunu geliştirme, ince kas gelişimi gibi gözle gözlenen düşünüp harekete geçme, yeni teknoloji karşısında ufukunu açma gibi faydalarını sıralayabiliriz. Bilim kurgu filmlerindeki ellerini kullanarak bilgisayarı yönetmesi teknolojisi kullanmaya olan isteğini de artıracağı bir gerçektir.

PcMag dergisinin seçtiği “en iyi 10 Leap Motion uygulaması” bir birinden güzel uygulamaları tanıtmakta. Resim çizmeden, üç boyutlu nesneleri(iskelet sistemi vs) , jenga tarzı oyundan, top oyununa bir çok seçenek. Mat’s Classroom blogunda ise Leap Motion u alıp okulunda kullanan bir öğretmen görüyoruz.  Avusturalyada IT lideri ve e-Learning koçluğu yapan Mathieu Marunczyn deneyimlerini bizlerle paylaşıyor. Bir çok projeyi de yürütmekte takip edilesi bir blog önerilir.    İleri ki günlerde Leap Motion ve Kinect’in eğitimin içine bir hayli fazla gireceği bir gerçek.  Bence günümüzde ne kadar dokunmatik ekranlar popüler olsada ileride dokunmamatik ( gesture control ) haraket kontrollü cihazlar yaygın olacaktır. İleri de bende aklımdaki yenilikçi yaratıcı eğitsel uygulamaları umarım uygulatacağım bir ortam bulabilirim. Eğitim Teknolojisi teknolojinin eğitime en iyi şekilde kaynaştırılması ve en iyi verim alınmasını sağlamasıdır.

Şimdi de Leap Motion eğitim dışında nelerelerde kullanabilir bi bakalım. Aklıma ilk gelen fizik tedavi birimlerinde pratik yapmak amaçlı olabilir. Ankara’daki bir firmanınKavrio eldiven ile yapılan uygulamaları eldivensiz yapmak mümkün olucaktır.  Reklamcılık sektöründe ise kullanılması ilgi çekiciliği ve yenilikçi olması bir çok fuarda ziyaretçilerin ilgisini çekecektir. Örnek olarak bir ürünü 3 boyutlu olarak ellerini hareket ettirerek incelemek vb. 

 Bir alan da sağlık söktörüdür. Ameliyathanede hastanın durumunu takip ederek aynı anda bilgisayar kontrol etmek hijyen açısından önemli olacaktır ki bu konuyala ilgiliz zaten videoyu sizlerle paylaşıyorum.

Tarih:Eğitim Teknolojisi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir